A folát fontos szerepet játszik a sejtek anyagcserefolyamataiban, az idegrendszer működésében, a DNS szintézisben, a sejtosztódási folyamatokban. Gyermekvállalás előtt álló nők esetében alkalmazása javíthatja a petesejtek minőségét, támogathatja a peteérés folyamatát, várandósság alatt pedig csökkentheti a velőcsőzáródási rendellenesség, az alacsony születési súly, a növekedésbeli elmaradás és a koraszülés esélyét.
A folát mellett helyet kapott a termékben a B12-vitamin is metil-kobalamin formában, így támogatva a vörösvértest képzést és babavárás időszakában a magzat korai agyi fejlődését.
Ajánlott mennyiség: Napi 1 minikapszula, lehetőség szerint az első főétkezés előtt fél órával, érzékeny emésztőrendszer esetén étkezéssel.
A folsav és a folát
A folsavat és a folátot gyakran egymás szinonímájaként emlegetik, azonban ez nem teljesen állja meg a helyét.
A folsav a B9-vitaminnak egy szintetikus formája, míg a folát az ételekben is megtalálható, természetes forma. Fontos különbséget tenni a kettő között: a folát egy biológiailag aktív forma, így a szervezet könnyebben és gyorsabban tudja hasznosítani, ellentétben a folsavval, amely egy inaktív forma, amelynek az átalakítása aktív foláttá időigényes. A folsav-folát átalakulás egy enzim segítségével képes megvalósulni, amely átalakulás során a hasznos vitamin forma jelentős része elveszik.
Európában a lakosság jelentős része (40-45%) azonban érintett az úgynevezett MTHFR génmutációban. Az MTHFR gén a folsav-folát átalakítását katalizáló enzim működését szabályozza. Az MTHFR mutáció következményeként az adott szervezet nem tudja hatékonyan átalakítani az inaktív vitamint aktív vitamin formává, így megnő a szív-, és érrendszeri megbetegedések esélye.
Ha a szervezetünkben minden rendben van, a folsav mintegy 50%-át tudjuk aktív, folát formává alakítani, a fennmaradó 50% a vérben kering. A vér megemelkedett folsavszintjének hatására megemelkedik a homocisztein szint is. A magas homocisztein szint károsíthatja az artériákat, gyulladásos folyamatokat indít el, ezáltal plakkok, lerakódások keletkeznek az ér belső felszínén, amely szűkíti az erek átmérőjét. Az érszűkület következében pedig kialakulnak a szív-, érrendszeri megbetegedések. A homocisztein szint minden szervezetben növekszik, ha fehérjét (pl. húst, hüvelyest, azaz metionin tartalmú aminosavat) fogyasztunk, így átalakítása és lebontása létszükséglet.
Milyen esetekben esszenciális a folát kiegészítés?
- infarktuson átesetteknél,
- mentális problémák,
- tüdőproblémák,
- gyenge immunrendszer esetén, illetve
- hormonális és meddőségi problémáknál pl. sorozatos vetélések
- nem megfelelően működő méregtelenítés esetén vagy
- magas vérnyomásban szenvedő kismamáknál (mondhatni kötelező)
- Gyógyszeres kezelés alatt állók számára különösen fontos a folát kiegészítés, mert egyes készítmények szintén hatással vannak a homocisztein szintre, így emelhetik a vérben a mennyiségét.
Közvetlenül várandósság előtt és várandósság alatt nehezebb teljesíteni a megfelelő folát bevitelt. Nőgyógyásszal egyeztetve, szükséges lehet minimum 400 mcg, de inkább 800-1000 mcg jó minőségű folát pótlása.
Miben előremutató a WTN terméke?
- A WTN folát komplexében a fő hatóanyag glükózamin folát só (L-5-MTHF) formában van jelen.
- A folát mellett, helyet kapott a termékben a B12-vitamin, metil-kobalamin formában. így támogatva a vörösvértest képzést és a korai agyi fejlődést.
- Adalék- és tartósítószer-mentes termék!
Figyelmeztetés
- Az étrend-kiegészítő fogyasztása nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, változatos, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
- Az ajánlott napi mennyiséget ne lépd túl.
- A készítményt tartsd gyermekektől elzárva, száraz, hűvös, sötét helyen.
Összetevők: organikus gumiarábikum, aszkorbil-palmitát, glükózamin folát só (L-5-MTHF), metil-kobalamin.
Aktív komponens:
|
1 mini-kapszulában
|
NRV %*
|
B9-vitamin (L-5-MTHF, glükózamin folát só**)
|
1025 mcg
|
513%
|
B12-vitamin (metil-kobalamin**)
|
115 mcg
|
4600%
|
*Napi beviteli referencia érték %-a felnőttek esetében.
**Aktív, koenzim forma