A készítmény a jódot nélkülözve Hashimoto thyreoiditisben érintettek számára is használható. A szelén nagyon fontos ásványi anyag, hiányában a szevezet aktív pajzsmirigyhormonokat is nehezebben állít elő. Hazánk azon földrajzi területek közé tartozik, ahol bizonyított a termőföld szelén hiánya, ezért érdemes pótolni és időszakosan vérvétellel ellenőrizni szintjét.
Ajánlott mennyiség: napi 1-2 kapszula étkezés közben, bő folyadékkal. Az ajánlott napi mennyiséget ne lépd túl! 12 éves kor alatt nem használható, illetve laktáció és terhesség alatt nem javasolt fogyasztása.
Mai rohanó világunkban a határidők szorítása, az állandó megfelelési kényszer igencsak igénybe veszi hormon- és idegrendszerünket is. Ha felgyorsult életünket teherként éljük meg és ez állandósul, akkor egy idő után a pajzsmirigy működésében is megjelenhetnek ennek egészségkárosító hatásai.
A pajzsmirigyhormonok aktívan részt vesznek a szervezet anyagcsere folyamataiban, szabályozzák a fehérjék, zsírok, szénhidrátok anyagcseréjét befolyásolva ezáltal energiaszintünket. A pajzsmirigy egészséges működése megfelelő lendületet ad a mindennapokhoz, "meghibásodása" esetén azonban a fordulatszám leesik és állandó fáradtság, fásultság, indokolatlan súlygyarapodás jelentkezik.
A pajzsmirigy alulműködés tünetei alattomos módon szivárognak be a beteg életébe, és sokakat kényszerítenek arra, hogy kövérkés, nyűgös, kopaszodó, fásult emberként lássa önmagát. Ne fogadd el ezt az állapotot! A hormonpótlás mellett a pajzsmirigy alulműködés szerteágazó tüneteinek enyhítésében a WTN Szelén Komplexben található természetes növényi kivonatok és a pajzsmirigy autoimmun gyulladásának kezelésében hatékony szelén is segítenek.
A pajzsmirigy egészséges működésének nélkülözhetetlen elemei a jód és a szelén. Magyarország azon a földrajzi területek közé tartozik, ahol bizonyított a termőföld szelén hiánya. így nagyon könnyen hiányt szenvedhetünk ebből az ásványi anyagból, anélkül, hogy tisztába lennénk vele.
Pajzsmirigy alulműködéshez sok esetben társul egy autoimmun eredetű, gyulladásos pajzsmirigy megbetegedés, a Hashimoto thyreoiditis. Ez egy autoimmun folyamat, mely során a szervezet antitesteket termel a pajzsmirigy ellen. A gyulladás az egész szervezetet komplexen érinti. Ebben az állapotban a jód, amely alapvetően nélkülözhetetlen a pajzsmirigy megfelelő működéséhez, illetve a női hormonrendszer, immunrendszer és az anyagcsere egészségéhez, nem javasolt, mert a jód fokozhatja a pajzsmirigy gyulladását.
A kutatások szerint a szelén, pajzsmirigy gyulladás esetén kifejezetten jótékony hatású lehet. Egyszerű szelén tabletta vagy szelénnel dúsított pajzsmirigy vitamin helyett azonban válaszd inkább a WTN komplex megoldását: a szelén komplexben található természetes növényi hatóanyagok gondoskodnak arról, hogy jól érezd magad a bőrödben és visszanyerd energikusságod!
A pajzsmirigy alulműködés tünetei:
- gyakori hidegérzet, fázás
- hízás a megszokott étrend és mozgásmennyiség mellett
- sikertelen diéták
- székrekedés, lelassult anyagcsere
- puffadás, emésztési problémák
- száraz, töredezett, elvékonyodó haj, hajhullás, egyéb testszőrzet (pl. szemöldök!) megritkulása
- száraz bőr
- depresszió
- koncentrációs zavarok
- menstruációs zavarok
- meddőség
- fáradtság, enerváltság
- aluszékonyság
- alacsony pulzusszám
- csökkent szexuális késztetés
- változó ízületi vagy izomfájdalmak
- vérszegénység
- gyakori rekedtség
- ödémás duzzanatok megjelenése, leggyakrabban az arcon, a szemhéjakon
A Hashimoto thyroiditiszben szenvedőknél nagyobb eséllyel fordulhat elő más autoimmun betegségek kialakulása is. A pajzsmirigy alulműködés gyakori szövődménye nőknél a meddőség.
A pajzsmirigy alulműködés tünetei annyira változatosak, hogy a háttérben meghúzódó pajzsmirigy gyulladás megállapítására sokszor csak hosszabb idő elteltével kerül sor. A legtöbben a tüneteket a változókorral együtt járó további nyűgként fogadják el, és nem is fordulnak feltétlenül orvoshoz. Gyakran megesik az is, hogy a betegek csak az őket különösen zavaró panaszokról számolnak be háziorvosuknak, megkezdődik azok kezelése anélkül, hogy a többi, enyhébb, de a vezető tünettel összefüggő eltérés is kiderülne, így nem is az alapbetegségre, hanem csak annak valamelyik tünetére fókuszál a gyógyítás.
A meddőség, a depresszió, az elhízás jellegzetesen olyan problémák, melyek a pajzsmirigy alulműködés tünetei is lehetnek, mégis sok esetben különálló problémaként tekint rájuk orvos és beteg egyaránt. A fenti tünetek ismeretében nagyon fontos, hogy minden, akár már évek óta fennálló panaszról számolj be orvosodnak, aki így teljesebb képet és hatékonyabb terápiát tud kialakítani!
A Hashimoto thyreoiditis kezelése: szelén, pajzsmirigy hormon, ásványi anyagok
A pajzsmirigy alulműködés megállapítása vérvizsgálatok révén történik. A Hashimoto thyreoiditis diagnózisát szintén vérvizsgálatok, a betegségre jellemző pajzsmirigy ellenes antitestek kimutatása a vérben, illetve ultrahang felvétel igazolhatja. A gyulladásos folyamat előrehaladtával a pajzsmirigy mérete egyre csökken. A betegség kezelése általában pajzsmirigy hormonok pótlásával történik. A pajzsmirigy alulműködés tüneteinek enyhítésében kiemelt szerep jut az ásványi anyagoknak is. A pajzsmirigy alulműködés sokszor csökkenti bizonyos ásványi anyagok felszívódását, ezért ezeket pótolni kell, másrészt a pajzsmirigyben tárolt ásványi anyagok – a jód és a szelén - befolyásolják annak működését.
Általában a pajzsmirigy hormonok megfelelő működéséhez jódra van szükség. Amennyiben azonban a pajzsmirigy alulműködés tüneteit autoimmun eredetű pajzsmirigy gyulladás – azaz a Hashimoto thyreoiditis - okozza, a jód bevitel kifejezetten ellenjavallt. Legalábbis az első időszakban, amikor még jelentős a gyulladás, mert a jód az immunrendszer erősítése révén fokozhatja a pajzsmirigy gyulladásos állapotát is!
A szelén hatása azonban az autoimmun pajzsmirigy gyulladás kezelése során kifejezetten jótékonynak bizonyulhat!
Ezen kívül a D-vitamin hiánya, ami szintén okozhat pajzsmirigy alulműködést. Gyulladásos eredetű pajzsmirigy alulműködés esetén éppúgy ellenőriztetni érdemes a szintjét, mint amikor gyulladás nem áll fenn.
A pajzsmirigy alulműködés gyakran gátolja bizonyos ásványi anyagok – különösen a vas és egyes B-vitaminok – felszívódását. Ennek a felszívódási zavarnak a következménye a pajzsmirigy alulműködésben szenvedőknél a gyakori vérszegénység és a fokozódó fáradékonyság.
Pajzsmirigy alulműködés esetén tehát mindig gondolni kell a hiányzó ásványi anyagok pótlására is, melyek közül a vas, a cink, D-vitamin, a B6 és a B12 vitaminok, illetve a szelén a legfontosabbak.
Figyelem! A WTN termékek használata nem helyettesíti a gyógykezelést, illetve szakszerű orvosi ellátást. A honlapon található információk tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, nem az OÉTI vagy az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) szakvéleményei. Betegségeddel kapcsolatban kérd orvosod vagy gyógyszerészed szakvéleményét.
Gyermekek nem használhatják! A készítményt tartsd gyermekek elől elzárva, száraz, hűvös helyen.
Összetevők: indiai balzsamfa kivonat, zselatin (kapszula), brokkoli mag kivonat, szibériai ginzeng kivonat, szelénes élesztő
Aktív komponensek
|
1 kapszulában
|
Szelén (szerves inaktív élesztőből)
|
100 mcg (NRV* 182%)
|
Indiai balzsamfa kivonat (Guggul Extract 2,5 %)
|
350 mg
|
Brokkoli mag kivonat (Brassica Oleracea Var.Italica Extract), 100:1
|
75 mg
|
Szibériai ginzeng kivonat (Eleutherococcus Senticosus Extract) 1,5% eleuterozid
|
75 mg
|
*Napi beviteli referencia érték %-a felnőttek esetében