A női nemi működésének sajátos ritmusa van, amely a havi ciklusban nyilvánul meg. A ciklus első napjának a szabályos menstruáció elő napja számít (a barnázás, pecsételés nem számítandó bele). A havi ciklus két félre, tüszőrepedés előtti és utáni időszakra osztható. Ovuláció a ciklus közepe időszakára tehető, amikor a tüsző megérik, az érett petesejt kiszabadul a tüszőből. Ilyenkor a vérben lévő ösztrogén szintje olyan magas, hogy az agyalapi mirigy elkezdi a luteinizáló hormon (LH) előállítását, mely előidézi a tüszőrepedést.
A nők egy ciklus során kb.6 napon keresztül termékenyek: 5 napig az ovulációt megelőzően, majd további 24 óráig az ovulációt követően. Így tehát, ha tudod az ovulációd pontos napját, akkor könnyen meghatározható az adott ciklusban a termékenység időintervalluma is. A vizeletben lévő LH-szint mérése ezért hatékony módja a fogamzási idő optimalizálásának. Az ovulációs LH teszt 25 mIU / ml-nél magasabb LH-szintet mutat ki, így azonosítja azokat a napokat, amelyekben a legtermékenyebb vagy.
Kinek lehet hasznos az ovulációs teszt?
- Szabálytalan ciklus: Szabálytalan ciklus esetén az ovulációs tesztek használata segít a peteérés idejének meghatározásában, illetve annak eldöntésében, hogy történik -e a szervezetben a ciklus folyamán peteérés.
- Teherbeesési problémák: A spermiumok élettartama kb. 72 óra, a petesejté a legújabb kutatási eredmények alapján csupán 18-24 óra. A terhesség létrejöttéhez ezért nagyon fontos az együttlétek jó időzítése. Az ovulációs teszt használatával meghatározható az együttlét ideális időpontja, jelentősen növelve ezzel a teherbeesés esélyét.
- Tudatos család- ill. babatervezés: Az ovulációs tesztek használata minden olyan, gyermeket tervező nőnek ajánlott, aki szeretne mindent megtenni azért, hogy minél nagyobb eséllyel egészséges gyermeke szülessen. Az együttlét időzítése ugyanis nem csak a teherbe esési problémák esetén fontos, hanem a vetélések és magzati rendellenességek megelőzősében is szerepet játszhat. A nem jól időzített együttlét során ugyanis a túlérett, elöregedett petesejt is megtermékenyülhet, mely az előbb említett problémákhoz vezethet.
- Terhesség korai kimutatása jósteszteléssel: Az ovulációs tesztek használatának van egy kevésbé ismert felhasználási területe is: a terhesség korai kimutatása. Az LH és a HCG hormon ugyanis szerkezetileg hasonló, a teszteken keresztreakciót mutathat. A terhesség megléte ezért még a menstruáció elmaradása előtt LH teszteléssel kimutatható lehet.
MIKOR VÉGEZZEM EL A TESZTET?
A teszt megfelelő időben történő elvégzéséhez tudnod kell, hogy mennyi ideig tart ciklusod. A ciklus hosszát annak első (valódi vérzés) napjától kell a következő ciklus első napjáig számolni. A ciklusod első napja a menstruáció 1. napja. Ha a ciklusod 21 napnál rövidebb vagy 40 napnál hosszabb, beszélj kezelőorvosoddal. Ha nem tudod, hogy milyen hosszú a ciklusod, akkor kezdd el a tesztelést a vérzés első napjától számított 11. napon, mivel az átlagos ciklushossz 28 nap. Végezz el egy tesztet minden nap, mindaddig, amíg ki nem mutatja az LH-csúcsot.
MILYEN NAPSZAKBAN VÉGEZZEM EL A TESZTET?
Ne használj kora reggeli vizeletet a teszt elvégzéséhez, mivel a szervezet kora reggel állítja elő az LH-t és a nap folyamán csak később jelenik meg a vizeletben. A vizsgálat a nap bármely időszakában elvégezhető, de a tesztet elvégzők egy része a délután gyűjtött vizelettel jobb eredményt ért el. Ha szükséges, folytasd a tesztelést minden nap ugyanabban az időben, amíg az LH hormonszint emelkedését nem tapasztalod.
AZ OVULÁCIÓS TESZT HASZNÁLATA
- A tesztelés megkezdése előtt mind a tesztkészlet, mind a vizeletminta szobahőmérsékletű legyen (18oC-30oC).
- Vedd ki a tesztcsíkot a lezárt tasakból.
- Merítsd a csíkot a vizeletbe a nyíl jelzéssel lefelé, arra ügyelj, hogy a MAX (szintjelző) jelzésen ne merítsd túl. 3-10 másodperc múlva vedd ki a tesztcsíkot és helyezd sík, tiszta és száraz felületre.
- Várd meg, amíg színes csíkok jelennek meg a teszten. A vizeletmintában lévő LH koncentrációtól függően a pozitív eredmény 1-2 percen belül leolvasható. Ahhoz azonban, hogy a negatív eredményről meggyőződhess, a teljes 10 percnyi reakcióidő szükséges.
A teszt eredménye akkor pontos, ha az utasításokat megfelelően követed. Előfordulhatnak azonban helytelen eredmények, ha a tesztcsíkot vizsgálat előtt nedvesség éri. Ritka esetekben az eredmények hibásan pozitívak vagy negatívak lehetnek hormonális anyagcsere-betegségekben szenvedő nőknél.
Az orális fogamzásgátlók szedése után ciklusod bizonyos ideig szabálytalan lehet, ami szintén zavarhatja az eredményeket.
Ne használd a tesztcsíkot, ha a csomagolása sérült, lyukas.
AZ OVULÁCIÓS TESZT ÉRTÉKELÉSE
- Negatív eredmény(-): Csak egy vonal jelenik meg a kontroll zónában vagy a tesztvonal megjelenik, de halványabb, mint a kontrollvonal. Ez azt jelenti, hogy nincs LH csúcs.
- Pozitív eredmény(+): Ha két színes csík látható és a tesztvonal ugyanolyan intenzitású vagy sötétebb színnel jelenik meg, mint a kontrollvonal, akkor az ovuláció 24-48 órán belül várható. A fogamzás érdekében növeld a szexuális együttlétek gyakoriságát, mert ekkor van a legnagyobb esély a fogantatásra.
- Érvénytelen: Nincs látható vonal egyik zónában sem. A vizsgálatot meg kell ismételni egy új tesztcsíkkal.